8-04| Grasmonitor: Eiwitgehalte vrijwel gelijk, suiker daalt 

Uit de vers grasanalyses blijkt dat het gras momenteel van prima kwaliteit is. Door de relatief koude en droge omstandigheden bleef overal in het land het suikergehalte in het gras hoog, terwijl het ruw eiwit in het gras relatief laag is voor de tijd van het jaar. Gemiddeld bevat het gras 1035 VEM, 225 g RE en 190 g suikers per kg ds. Het ds gehalte was als gevolg van de regen in het Noorden van het land aanzienlijk lager. In het zuiden waar nog nauwelijk regen was gevallen was het ds-gehalte nog steeds hoog met ruim 23%.  

Ondanks de regen die tot nu toe gevallen zal naar verwachting de voederwaarde tot begin volgende week nauwelijks zal veranderen. Wel zal het ds-gehalte dalen. In de loop van de volgende week zal als gevolg van de stijgende temperaturen het suikergehalte gaan dalen en het eiwitgehalte in het gras licht toenemen. De VEM van het gras is naar verwachting vergelijkbaar met de huidige waarde.

Regiog dsVC-osRuw eiwitSuikerNDFNDF-vert.ADFADLVEM
Noordelijk klei17380,222414645875,823721940
Noordelijk Zand16584,322816444581,2214211032
Polders/NH1658622816444581,2214211032
Rivierklei Midden24986,319820641980,6200141070
Veengrond West18388,927813844286,4234151098
Zandgrond Zuid-West20684,623917043981,3213151032
Zandgrond Zuid25383,719423739477,7193191030
Voederwaarde per regio 8 april 2022

Grasgroei

Door gure weersomstandigheden van afgelopen week is de bodemtemperatuur op veel plaatsen ligt gedaald. Dit had tot gevolg dat de grasgroei afgelopen week gemiddeld uitkwam op slechts 34 kg ds per ha. Daarmee was ook afgelopen week het grasaanbod laag en zijn als gevolg van de matige weersomstandigheden op veel plaatsen de koeien binnen gebleven. Aangezien de temperatuur tot na het weekend aan de lage kant blijft zal de grasgroei ook komende week laag uitvallen. Pas na maandag zal naar verwachting de grasgroei goed opgang komen. 

   

Andere ruwvoer+ nieuws artikelen

Ruwvoer+